• 01
 • 04
 • 03
 • 02

Vinice

Pěstované odrůdy

Müller Thurgau /Rivaner/

mt

Pěstovaná výměra: 1,34 ha 

Původ: vyšlechtěna v Německu v roce 1882, kříženec Ryzlink rýnský x Madlenka královská

Odrůdové znaky: list je velký, tvar čepele pětiúhelníkovitý, pětilaločnatý nebo sedmilaločnatý se středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě puchýřovitá. Hrozen je středně velký až velký, středně hustý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká, široce elipsovitá. Barva bobule je žlutozelená. Chuť dužniny jemně muškátová. Doba rašení oček je středně raná. Růst je středně bujný s polovzpřímenými až vodorovnými letorosty. Sklizňová zralost začíná v polovině září. 

Víno: víno má nižší kyseliny, je harmonické až měkčí, středně plné s příjemnými aromatickými látkami. Pro tyto aromatické látky a nižší obsah kyselin se často používá do směsí s odrůdami s vyšší kyselinou.

 

Muškát moravský /Mopr/

mm

Pěstovaná výměra: 1,54 ha

Původ: odrůda vyšlechtěna v ČR v Polešovicích, kříženec Muškát Ottonel x Prachtraube 

Odrůdové znaky: list je středně velký, tvar čepele pětiúhelníkovitý, pětilaločnatý se středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě puchýřovitá. Hrozen je středně velký až velký, středně hustý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Doba rašení oček je raná. Růst je středně bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v první polovině září.

Víno: vína jsou jemná, muškátová až citrusová, s nižším obsahem kyselin.

 

Irsai Oliver

io

Pěstovaná výměra: 0,75 ha

Původ: ve 30. letech 20. století vyšlechtěna v Maďarsku, kříženec Bratislavské bílé x Čabaňská perla

Odrůdové znaky: list je malý až středně velký, tvar čepele okrouhlý, pětilaločnatý nebo třílaločnatý se středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě puchýřovitá. Hrozen je středně velký až velký, středně hustý se středně dlouhou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Chuť dužniny je intenzivně muškátová. Doba rašení oček je raná. Růst je bujný s vodorovnými letorosty. Sklizňová zralost začíná koncem srpna.

Víno: velmi raná odrůda, vhodná pro výrobu burčáku. Víno je muškátové chuti s nižším obsahem kyselin. Často se používá do směsí s ostatními víny.

 

Veltlínské zelené /Grüner Veltliner/

vz

Pěstovaná výměra: 5,15 ha

Původ: pravděpodobně Rakousko, geneticky je odrůda velmi podobná odrůdám Tramín a Červenošpičák.

Odrůdové znaky: list je středně velký, tvar čepele kruhovitý, pětilaločnatý se středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě až středně puchýřovitá. Hrozen je velký, středně hustý až hustý, křídlatý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Doba rašení oček je raná. Růst je bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná od poloviny října.

Víno: víno je harmonické s jemnou vůní lipového květu nebo velmi často se objevují kořenité tóny, chuť kořenitá nebo hořkomandlová. Víno má příjemné kyseliny, proto se dříve většina vína prodávala v mladém stavu. Je také vhodné do směsí, ale také se velmi často používá na výrobu ledového či slámového vína.

 

Veltlínské červené rané /Malvasia, Malvasier/

vcr

Pěstovaná výměra: 1,18 ha

Původ: Rakousko, náhodný kříženec Sylvánské zelené x Veltlínské červené.

Odrůdové znaky: list je středně velký až velký, tvar čepele kruhovitý nebo pětiúhelníkovitý, pětilaločnatý se středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě puchýřovitá, lesklá. Hrozen je středně velký až velký, středně hustý, křídlatý se středně dlouhou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je růžová nebo červená, dužnina je bez zbarvení. Doba rašení oček je velmi raná až raná. Růst je středně bujný až bujný s polovzpřímenými letorosty. Vlivem delších internodií je olistění keřů řidší. Sklizňová zralost začíná v první polovině září.

Víno: víno má vyšší extrakt, obvykle s nižším obsahem kyselin. Vůně i chuť kořenitá u vyšších přívlastků medová. Odrůda se často využívá na výrobu Svatomartinského vína.

 

Ryzlink vlašský /Welschriesling/

rv

Pěstovaná výměra: 3,26 ha

Původ: není jednoznačný

Odrůdové znaky: list je středně velký, tvar čepele srdcovitý, pětilaločnatý s mělkými až středně hlubokými bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je velmi slabě až slabě puchýřovitá. Hrozen je středně velký, středně hustý s dlouhou stopkou a často s přívěškem. Bobule je malá, kulatá. Barva bobule je žlutozelená s tečkou na vrcholu. Doba rašení oček je středně pozdní. Růst je střední se vzpřímenými až polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v polovině října.

Víno: víno bývá velmi dobré jakosti, v příznivých letech dává výjimečná vína. Má vyšší obsah kyselin, používá se i do směsí také na výrobu šumivých vín a v posledních letech i na výrobu ledového a slámového vína.

 

Ryzlink rýnský /Riesling, Rheinriesling/

rr

Pěstovaná výměra: 0,75 ha

Původ: Německo, pravděpodobně kříženec Heunisch x Tramín

Odrůdové znaky: list je středně velký, tvar čepele pětiúhelníkovitý nebo kruhovitý, pětilaločnatý se středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je středně puchýřovitá. Hrozen je malý až středně velký, hustý s krátkou stopkou. Bobule je malá, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Na vrcholu bobule je černá tečka po blizně. Doba rašení oček je pozdní. Růst je bujný se vzpřímenými až polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v polovině října.

Víno: víno dosahuje vynikající jakosti a poskytuje víno ve všech jakostních stupních. Chuť i vůně připomíná lipový květ.

 

Chardonnay

ch

Pěstovaná výměra: 0,77 ha

Původ: odrůda pochází z Francie, pravděpodobně vznikla volným křížením Rulandského x Heunisch

Odrůdové znaky: list je středně velký, tvar čepele pětiúhelníkovitý, bez vyznačených laloků s velmi mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je středně puchýřovitá. Výkrojek řapíku je u dospělého listu na obou stranách ohraničený cévou. Hrozen je středně velký, středně hustý až hustý. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Doba rašení oček je raná. Růst je středně bujný až bujný s polovzpřímenými až vodorovnými letorosty. Sklizňová zralost začíná v druhé polovině září.

Víno: patří mezi nejoblíbenější odrůdy. Při výrobě vína je možno využít různé moderní i původní technologie (např. technologie barrique). Vína jsou plná, harmonická s vyšší intenzitou aromatických látek než odrůda Rulandské bílé, s níž je často srovnáváno. Víno patří k nejčastějším vínům s přívlastkem.

 

Rulandské bílé /Pinot blanc/

rb

Pěstovaná výměra: 1 ha

Původ: Francie, pupenová mutace Rulandského šedého

Odrůdové znaky: list je středně velký, tvar čepele kruhovitý, pětilaločnatý s mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je středně až silně puchýřovitá. Hrozen je středně velký, hustý s krátkou stopkou. Bobule je malá, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Doba rašení oček je středně raná. Růst je středně bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v druhé polovině září.

Víno: víno poskytuje plné, extraktivní s vyššími kyselinami. Zráním nabývá na kvalitě.

 

Rulandské šedé /Pinot gris/

rs

Pěstovaná výměra: 0,5 ha

Původ: Francie, pupenová mutace Rulandského modrého

Odrůdové znaky: list je středně velký, tvar čepele okrouhlý, pětilaločnatý s velmi mělkými až mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je středně puchýřovitá. Hrozen je malý až středně velký, velmi hustý s velmi krátkou stopkou. Barva bobule je šedočervená, dužnina je bez zbarvení. Doba rašení oček je středně raná. Růst je středně bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v polovině října.

Víno: víno bývá plné a extraktivní ve vůni připomínající tzv. chlebovinku. Ve velmi teplých ročnících může mít málo kyselin. Při zpracování se nesmějí hrozny nechat příliš dlouho nakvášet, jinak se vyluhuje část barviva.

 

Tramín červený /Tramín, Gewürztraminer/

trc

Pěstovaná výměra: 3 ha

Původ: není znám

Odrůdové znaky: list je malý, tvar čepele kruhovitý, třílaločnatý až pětilaločnatý s mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je silně puchýřovitá. Hrozen je malý, hustý s krátkou stopkou. Bobule je malá, kulatá nebo elipsovitá. Barva bobule je červená nebo šedočervená, dužnina je bez zbarvení, s výraznou aromatickou chutí. Doba rašení oček je raná. Růst je středně bujný se vzpřímenými až polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná od poloviny října.

Víno: každoročně dává hrozny pro víno s přívlastkem, které je plné a kořenité, vůně připomíná růže. Při vysokém stupni vyzrálosti hroznů může mít víno nižší obsah kyselin. Pro svoji ojedinělost se stává vyhledávanou specialitou.

 

Sylvánské zelené /Sylvánské, Grüner Silvaner/

sz

Pěstovaná výměra: 0,5 ha

Původ: Rakousko, pravděpodobně kříženec Tramín x Rakouské bílé

Odrůdové znaky: list je středně velký, tvar čepele kruhovitý, třílaločnatý s velmi mělkými až mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě puchýřovitá. Hrozen je středně velký, hustý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Doba rašení oček je raná. Růst je středně bujný se vzpřímenými letorosty. Odrůda se vyznačuje hustým olistěním, řada letorostů vyrůstá i ze starého dřeva. Sklizňová zralost začíná koncem září až v první polovině října. Dřevo nevyzrává každým rokem dobře.

Víno: víno je velmi dobré kvality, jemně kořenité, často s vyšším obsahem kyselin u mladých vín. Po vyzrání jsou vína jemná, harmonická a v dobrých ročnících plná. Ležením na lahvi nabývá velmi příjemné lahvové zralosti. Pro svůj méně rozšířený výskyt je vyhledávanou specialitou.

 

Modrý Portugal /Blauer Portugieser, Portugieser Blau/

mp

Pěstovaná výměra: 1 ha

Původ: není jednoznačný, ale pravděpodobně z Portugalska

Odrůdové znaky: list velký, tvar čepele pětiúhelníkovitý, třílaločnatý s mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě puchýřovitá, lesklá. Hrozen je velký, středně hustý s krátkou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je modročerná, dužnina je bez zbarvení. Doba rašení oček je střední. Růst je bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v druhé polovině září. Dřevo vyzrává jen středně dobře.

Víno: víno je lehčího typu, s nižší intenzitou barvy. Často se využívá do směsí. V současné době je velkou zajímavostí víno typu rosé.

 

Frankovka /Lemberger, Blaufänkisch/

fr

Pěstovaná výměra: 7,97 ha

Původ: pravděpodobně Rakousko nebo Chorvatsko, kříženec odrůdy Heunisch

Odrůdové znaky: list je velký, tvar čepele ledvinovitý, třílaločnatý nebo bez laloků s velmi mělkými až mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě puchýřovitá. Hrozen je velký, středně hustý a krátkou stopkou. Bobule je středně velká až velká, kulatá. Barva bobule je modročerná, dužnina je bez zbarvení. Doba rašení oček je střední. Růst je bujný se vzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v polovině října.

Víno: víno je velmi dobré kvality, střední barvy s vyšším obsahem tříslovin. Víno je vhodné pro zrání v lahvi a také na výrobu růžových vín.

 

Zweigeltrebe

zw

Pěstovaná výměra: 1 ha

Původ: Rakousko, kříženec Svatovavřinecké x Frankovka

Odrůdové znaky: list je velký, tvar čepele ledvinovitý, třílaločnatý s velmi mělkými až mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě až středně puchýřovitá. Hrozen je středně velký, hustý, v horších půdách i řídký s krátkou až středně dlouhou stopkou. Bobule je malá až středně velká, kulatá. Barva bobule je modročerná, dužnina je bez zbarvení. Doba rašení oček je raná. Růst je bujný se vzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v polovině října.

Víno: víno je velmi dobré kvality, dosahuje i vyšších stupňů jakosti. Je velmi vhodná a oblíbená pro výrobu růžových vín.

nahoru

Střední vinařská škola Valtice,
příspěvková organizace

Sobotní 116, 691 42 Valtice

 • Identikátor školy 
  REDIZO / IZO: 600 014 177 / 110 251 059
 • Právní forma: příspěvková organizace
 • IČO / DIČ: 606 80 318 / CZ 606 80 318
 • Spojovatelka: 
  519 352 402, 519 352 583, 519 352 594
 • info@svisv.cz

edookit