SVISV

Zahradní centrum

Františkánská zahrada je zahradnické centrum, které vzniklo za účelem zdokonalení odborné výuky oborů Prodavač(ka) a Zahradník(ce). A právě během školního roku zde probíhá výuka a praxe žáků třetího ročníku oboru prodavačka – aranžérka a individuální praxe žáků oboru Agropodnikání a zahradník.

V místech dnešní františkánské zahrady stával původně kostel zasvěcený sv. Archandělovi Michaelovi a který je neoddělitelně spojen s historií františkánského kláštera a se samotným rodem Liechtensteinů. V roce 1286 byl původně založen klášter minority ale za husitských válek, kterým se nevyhnuly ani Valtice, byl konvent v roce 1426 silně poškozen. Jeho obnova proběhla až o více než 60 let později, a to v roce 1487, nikoli však minority ale františkány. Roku 1529 se Morava stala místem vpádu tureckých vojsk a klášter byl opět silně poškozen a roku 1541 dokonce opuštěn. Zásluhou knížete Jana Adama Ondřeje, který vládl v letech 1682 – 1712, byl klášter nejen opraven, ale i značně rozšířen. Došlo k výstavbě nové klášterní budovy, která je zachována dodnes a je nazývána Stará ředitelna. Přestože celý konvent přečkal patent Josefa II., ubývalo nadále řádových mnichů a nebyla žádná naděje na získání nových členů. Roku 1872 byla v budovách bývalého kláštera umístěna rolnická škola, která zde existuje dodnes jako Střední vinařská škola Valtice.

Ve Františkánské zahradě naleznete řadu okrasných a ovocných rostlin, stromů, keřů, květů (letniček, dvouletek, skalniček a trvalek - částečně z vlastní produkce) a zeleninových přísad. Řadu z nich nabízíme k prodeji včetně zeminy a speciálních substrátů, nádob na výsadbu, ad. Nabízíme aranžérské služby, dekorace a vazby pro různé příležitosti - Velikonoce, Dušičky, smuteční vazba, Vánoce, dekorace plesů, svateb, aj.

Momentálně je provoz zahradního centra částečně omezen z důvodu plánované rekonstrukce. Do konce března se prosím na otevírací dobu informujte telefonicky.

Kontaktní osoba:
Janíková Ivana
tel.: 734 443 855

Od 1. 4. 2017 otevírací doba:

  • Po: 8:00 – 15:00 h
  • Út: 8:00 - 17:00 h
  • St: 8:00 - 15:00 h
  • Čt: 8:00 - 15:00 h
  • Pá: 8:00 – 17:00 h